HOUSE OF MATRIARCH - SEX MAGIC

YILKANT

Administrator
Yönetici
#1
Bugün sizlere House Of Matriarch Sex Magic’i anlatmaya çalışacağım.

Önce biraz butikten bahsetmek istiyorum. Matriarch sözcüğü aslında butiğin konseptini de anlatıyor. Çevirisi manasal olarak "kadın egemenliği, anaerkil" gibi düşünülebilir. House of Matriarch: kurucusu, sahibi, parfümörü olan Christi Meshell in emekleri ve yarattığı konsept ile ilerleyen 2011 yılında kurulmuş bir butik.

Butiğin konsepti günümüzde doğanın kopyalanmasında ki başarısızlıklara bir cevap niteliği taşıyor. House of Matriarch tamamen ya da tamamına yakın oranlarda doğal materyallerle parfüm tasarlayan bir butik. İkameleri kabul etmeyen yapıları, doğadaki kokuların başarısız olarak kopyalanmasının karşısında durmaları takdir edilesi gerçekten. Chiristi Meshell in yaşam felsefesini Navajo kabilesinin hayata bakış açısı oluşturuyor. Parfüm evinin ve hayatının akışını bu felsefe üzerine kurmuş. Navajo yerlileri; bilinen kaynaklarda kültürel gelişimi ile "yeni dünya" denilen Amerikayı işgal eden Avrupalıların "vahşiler" olarak nitelediği yerliler olmasına rağmen yerinden edilmiş bu kabilenin, Amerikayı işgal eden "gerçek vahşi" lerden daha sağlam bir kültürel yapıları olduğunu okuyup şaşırdım.
Markanın sembolü olan M harfinin önemine gelince: M harfinin mistik bir gücü olduğuna inanılıyor; imgelem olarak M harfinin çizimindeki akışın sosyal yardım ve toplumsal barış niteliğinin olduğuna inanılıyor. Yine markanın logolarında ve şişelerinde bulunan geometrik şekiller; kozmik meditasyon içerikli şekillerin, temel elementler olan: ateş, toprak, hava, su ve kozmos u simgelediği söylenmekte. Venüs sembolleri ise markanın kadın merkezli olduğunu açıklıyor.

Parfümleri doldurdukları şişeleri Antik Roma'da kullanılan gözyaşı şişelerine atıfta bulunuyor. O dönemde yas tutanların gözyaşları bir şişeye doldurup mezara konulur; Gözyaşları kurudukça acının azaldığı ve yasın bittiğine inanılırmış. Yine şişedeki bakır rengi ise hammaddeleri damıtan sistemlerde kullanılan bakır malzemelerden almakta. Bakır kokulara damıtma sırasında ritmini veren bir metal olarak biliniyor. Bu kadar çok şeyi okuduktan sonra aslında daha büyük bir hayranlık duymaya başladım; House of Matriarch ve Christi Meshell e.

meshell.jpg

Sex magic 2013 Yılında Christi Meshell tarafından tasarlanmış unisex bir parfüm.

s.m. 1.jpg

Parfümün açıklanan notaları:
-------------------------------------
Sedir, Mysore Sandal ağacı, Gandhi kökü, Buddha ağacı, damiana(vetiver gibi odunsu köklü bir çalı türü), Evergreens (yaprak dökmeyen ağaçların yeşil yaprakları), çam, Kehribar, Oud, deri, yosun, Cholla kaktüsü (ağaçsı bir tür kaktüs), menekşe şeklinde.


Sedir ve sandal tütsüleri, yanmış çam kozalakları, yarısı yanmış bir ormanın içi. Resmedildiği gibi hüzünlü ama verdiği filizlerle umutlu da aynı zamanda. Temiz gerçekçi bir deri odunsu vurgularla bele sarılmış kemer, kollarını giymeden omuzunuza aldığınız deri bir ceket gibi.

s.m. 2.jpg

Katmanlı sedir çeşitliliğinde araya giydirilmiş Eaglewood dan tanıdığımız baharatlı ud bulmak; Ya da House of Matriarch’ın özel notalarından ve farklı işlediğine neredeyse emin olduğum sandal ağacının diğer odunsu esanslarla verdiği gizemi koklamak çok keyifli. Bildiğiniz bir koku ile kıyaslamaya çalışıp; sonra da aslında benzersiz olduğunu düşündürmesine ne diyeceksiniz. Bir şeyle kıyaslama niyetine sarılıp, sonra bu materyal kalitesine haksızlık yaptığınızı anlayıp düşüncenizi yutmaya ve beyninizi ısırmaya yol açtıran böyle bir koku herhalde koklamamışsınızdır. Bazı kokular katman olarak sizi sarmalar. Bütünleştiğinizi hissedersiniz. İşte tam olarak böyle bir kokudan bahsediyoruz. Evcilleştiremediğiniz bir vahşi hayvanı doğada seyretmenin keyfi gibi bunu kullanamayanın bile hissedeceği.

edward-lear-lubnanda-sedir-ormanı.jpg

Lübnandaki sedir ormanlarının sis çökmüş, yapraklarına çiğ düşmüş sabah ayazını getiriyor size Sex Magic ve vaad ettiği bu değilken hem de. İlginçtir Lübnanda sedir umudun ağacı, oud ölü bir ağaç, ölümün odunu, sandal naif bir ifadenin, neşenin, kibarlığın sembolü iken bir arada belki de şizofren duygular yaşatan odunsu bir yapı oluşturulmuş tam olarak.Mesela kuru bir koku olması gerekirken hiç de öyle değil aslında. Şunu net olarak biliyorum. Aynı maddelerin sıradan olanları ile bile bu parfümü yaparsanız belki sex magic gibi kokar ancak bir odunsu deri parfümünün bu kadar pürüzsüz ve karakterli kokmasına ne kadar hazırsınız. Ben markanın Black no1 isimli kokusunu kokladığımda aklıma gelen çağrışımla, eklediği karakter ile kullanıcısını bir alfa erkeğine dönüştüreceğini söylemiştim. Sex magic pek çok ruh halini resmedebilecek bir koku. Karanlık diyen de, karizmatik diyen de, seksi diyen de, eğlenceli diyen de çıkabilir bu parfüm için. Bu şekilde çok yönlü bir hissiyatının olması da onu ortam seçmeksizin kullanılabilecek bir koku yapıyor. Kokuda ilginç olan şeylerden biri de kendine has baharata benzeyen hissiyatlar veren odunsuların, bu baharatlı yapılarıyla kokuya derinlik vermesi. Ve gerçekten bu kadar çeşitli baharat kullanılsa burnu yoracak ve bloke edecekken; burada rahatsızlık vermeden koklanması belki de. Ağaç yosunları bu görkemli odunsu parfüme sarmal bir hissiyat yaşatmış. Ağacın kökleri gövdesi ve iğneli yaprakları kokuya dışarıya taşırmadan bir çerçeve çizmiş. Odunsuluğa destek olan deri mi yoksa deriye zenginlik katan odunsuluk mu bunu hala ifade edemiyorum. Parfümün yapısı o kadar ölçülü ve dengeli ki bu kararı vermek biraz zor.

Sex Magic bir ormanın katmanlarını en doğru şekilde veren bir parfüm. Ağaçların yapraklarını, gövdelerini, köklerini ve gölgesinde açan çalıların çiçeklerini anlatan bir kompozisyon.

Aslında markanın çizgisini biliyoruz. Ghazal daki sedir i, She deki oud u, Black no 1 deki deriyi, Sacre Noir in yeşil yapraklarını, ya da Forbidden'daki damiananın odunsu kokusunu bu kokuda total olarak kokluyorsunuz. Ancak tüm bu parfümlerle, materyalleri ayırıp bakmadan kompozisyon olarak asla benzerlik kuramıyorsunuz. Markanın takibini yapanlar bu söylediğimi net olarak anlayacaklardır. Nota bazındaki kalitesini kompozisyon olarak da başarılı oluşturan bence çok başarılı bir marka House of Matriarch. Son olarak Christi Meshell parfümlerinde içilebilir kaliteli alkol kullandıklarından bahsetmişti. Gerçekte de alkol kalitesinin marka başarısına etki ettiğini ben de düşünüyorum. Yoksa bu kadar kaliteli notalar kalitesiz bir alkolle karışsaydı belki bu aldığımız hazzı bize yaşatmazdı.

Özetle: Kokunun açılışı oldukça kuvvetli sert gövdeli yeşil ve odunsu bir yapıda oluyor. Sonrasında bu yeşil yapı ve odunsuluğun hakimiyetine deri eklentisiyle koku derinleşmeye başlıyor. Kokunun yeşil yönünün biraz karanlık yapıda olduğunu ve kullanılan yeşil tonların alışılagelmiş şekilde olmadığını belirtmem gerek. Sedir ağacının kokusu odunsular içinde en baskın olanı. Buradaki sedir daha önce kokladığım Ghazal daki Lübnan sediri. Sorun şu ki başlangıcın hemen akabinde kokuya hafif tonda dahil olan menekşe deriyi biraz zevksiz hale getiriyor. Verdiği Plastiğimsi bir hissiyat var. Buna kehribar ile birlikte menekşe sebep oluyor. Ancak bu durum çok uzun sürmüyor. Koku tene oturdukça odunsu ve kremsi tonlarda bir deri parfümüne dönüşüyor. Tabi odunsu yapının zaten karanlık olduğunu buna eklenen derinin büyük ölçüde karanlık yapıyı derinleştirdiğini söyleyebilirim. Aslına bakarsanız tüm odunsu materyaller Sedir, oud, sandal ağacı ve Buddha ağacı olabilecek en karanlık tonları ile kokuya dahil edilmiş. Çam yaprakları, çam kozalakları, yeşil yapraklar ve baharatlı kaktüs, damiana, ağaç yosunu gibi yeşiller de bu karışımın tam anlamıyla karamsar bir yapıya bürünmesine engel oluyorlar. Deri belirgin bir figür olsa da aslında koku aromatik bir odunsuluğun hakimiyetinde ilerliyor. Bence Unisex olarak açıklanmış ancak Erkek kullanımına daha uygun. Sex Magic çok yönlü, koklaması, keşfetmesi eğlenceli ve zevkli, merak uyandıran bir koku diyebiliriz. Tende sabitlendiği en son halinde bile tek nota ile değil, odunsuluğun bütünü ve yeşil tonları ile keyif vermeye devam ediyor.

Son olarak Sex Magic'in kalıcılığı ve farkedilirliği benim tenimde ortalamanın üzerinde oldu. Sabah kullandığım parfüm akşama kadar tazeleme istemiyor. Lüx ve karizmatik bir parfüm isteyen herkes Sex Magic’i denemeli diyorum.

Hatamız varsa affola.
 

Vintage

Aktif Üye
#3
Christi Meshell bile bundan daha doyurucu bir inceleme yazamazdı; eline sağlık abi. Geçen gün sendekinden kullandığımda ilk önce odunsu notaların hakimiyetindeydi parfüm ama eve geçtiğimde deri epey öne çıktı. Bence klas bir deri parfümü sex magic.
 

Cihanmert

Meşe Yosunu
#4
Denediğimde genel üzere benzetilen Destrier e bende çok benzetmiştim. Yorumumunuz çok detaylı ve bilgilendirici Yılmaz bey. Denediğimde bu kadar detaylı düşünmemiştim açıkçası. Benimde beğendiğim bir çalışma. Kaleminize sağlık