Pervane'nin Kokladıkları

Pervane

Meşe Yosunu
#1
Bu gece epey çok yazacaktım ama eşim bilgisayara el koydu. Okula hazırlık yapacakmış. Bu öğretmenlerin hazırlıkları hiç bitmez zaten. Şimdilik not aldıklarımı paylaşayım. Devamı gelecek.


Serge Lutens Chergui

Koku güzelliğini çok beğendiğim bir parfüm. Vişneli ve tarçınlı tatlı bir içecek gibi kokuyor. Performansı zayıf fakat yatmadan önce kendim koklamak için bileğime sıkabileceğim bir koku bu.

Tom Ford Noir de Noir
Gül, sonra yine gül, yine gül ve tefarik. Güçlü değil. Sakin ve güzel bir koku.

Tom Ford Tobacco Vanille
Oldukça güçlü, herkesin beğenmeyeceği, uzun süre kullanmaktan sıkıldığım ama kışın arada bir kullanabileceğim yada özleyeceğim bir koku. İsmiyle müsemma fakat ismini ben koysam Vanille Tobacco koyardım.

Tom Ford Black Orchid EDT

Birkaç defa şans verdim ama çok kadınsı buldum. Güçlü ve çiçekli bir koku. Kesinlikle erkeklere yakışmıyor. Kullanan kişinin mutlaka ölçülü kullanması gerekiyor.

Boucheron Jaipur EDT
Hem vintage hem de yeni versiyonunu kullandım. Tarçınlı kokuları çok seviyorum. Güzel bir koku. Bir baba, bir beyefendi kokusu. Performansı bana çok güçlü gelmedi ancak yeterliydi. Fakat bu parfümün hem vintage hem de yeni versiyonu cildimi yaktı ve kızarttı.

Chanel Coromandel
Kokunun güzelliğine bayılıyorum. Sanırım yaseminden gelen baştaki kirlilikten sonra hissettiğim nemli tefarik tam da sevdiğim gibi. Bu nem Fatsa sokakları gibi, derin Marmaray istasyonları gibi kokuyor. Notalarındaki beyaz çikolata kremsi bir dokunuş olarak oldukça hoş bir hava katıyor parfüme. Gel gör ki bu güzelin performansı cildimde epey zayıf oldu.

PDM Oajan
Tarçın, tarçın ve tarçın. Orta güçte buldum. Belki de benim burnumu yorduğu için böyle düşünmüşümdür. Çok sevdim. Aşureyi de çok severim.

PDM Herod
Kokusunu en çok beğendiğim kokuların başında geliyor. Performansı iyi olsa tek kışlığım olurdu. Tarçınlı kokuları çok seviyorum. Tütün de ölçülü olunca, sıcak bir beyefendi kokusu çıkmış ortaya.

PDM Nisean
Mugler Pure Wood’a çok benzettim. Benden başka böyle düşünen var mı diye arattırdım, varmış. Performansını güçlü bulmadım. Güzel fakat Pure Wood’a tercih etmeyeceğim bir koku.

Arabian Oud Kalemat
Tam bir Arap kokusu. Herkesin beğenmeyeceği bir parfüm. Çok güzel bir misk ü amber. Kalıcılık çok yüksek ama yayılımı orta. İlk başlarda şurup gibiyken birkaç saat sonra daha iyi oluyor.

TM Pure Wood
Çok güzel dumanlı bir ağaç kokusu. Performansı için benden orta alır.

YSL Rive Gauche
Teneke kutulu olanı da yeni versiyonunu da kullandım. Çok temiz, tertemiz bir tıraş kolonyası gibi. Orta performanslı bir koku. Dünyanın en güzel kokusudur belki. Çünkü babamın çocukluğumda kullandığı Gibbs markalı tıraş köpüğünü hatırlatıyor bana.
 

Pervane

Meşe Yosunu
#2
YSL Opium
Orta performanslı, bir sevip bir sevemediğim kokulardan. Yıldız anasonu belirgin, baharatlı bir koku. Sonradan sevdiğime karar verdim. Zor bir koku.

YSL La Nuit De L’homme
Koku güzelliğini çok beğendiğim, temiz ve çiçekli bir koku. Maalesef performansı iyi değil.

Terre D Hermes
Kararsız olduğum kokulardan biri daha. Fakat sevme tarafına daha yakınım. Edp’sini de kullandım. Performansı ortanın altında ya da bana öyle geliyor. Çürük greyfurtum benim.

Bentley İnfinite İntense
Terre D Hermes’in ikiz kardeşi. Diğer ikizi daha yakışıklı.

Bentley Momentum İntense
Sıradan. Lavanta ve tanımlayamadığım şeyler kokuyor.

Nicolai NY Intense
Maskülen. Eşimin hiç sevmediği kokuların başında geliyor. Bana Jagler’i anımsattı. İkisini karşılaştırdığımda benzemediklerini fark ettim ama yine de Jagler’i anımsattı. İkisi de ağır abi olduğu için mi böyle hissettim?

Nishane Karagöz
Sevemedim. Karanlık bir koku. Tek düze. Güçlü. Karanlık deterjan kokusu yada “Dark Soap.”

Dior Eau Savauage EDP
Güçlü, maskülen ve güzel bir koku. Çok farklı. Bu bir parfüm mü? Tarif edemiyorum. Daha çok sözü hak ediyor. Kokladığım saf mür yağı ile çok benzeşiyorlar. Belki bir şişe uzun yıllar yetebilir.

Dior Home İntense
Aslında ruj kokusu parfüme hakim gibi görünse de azaldığında harika ve temiz bir erkeksi koku ortaya çıkıyor. İlk kullandığımda bir daha almam demiştim. Şimdi tam tersini düşünüyorum.

Dior Eau Noir
Rengi harika, kokusu berbat sıvı. Düşman başına. Evlerden ırak. Çemen ve köri yedikten sonra terlemiş ve teri üstünde kurumuş pis bir adam bu, fakat parfüm değil.

Dior Fahrenheit Vintage
Çok güzel bir koku. Başımı ağrıttı ama çok güzeldi. Performansı iyi sayılırdı. Kirli sakallı bir menekşe çiçeği.

Davidoff Zino
Hobiye başladığımda sadece 5ml dekant denemiş, hem beğenmemiş hem de performansını zayıf bulmuştum.

Jpg Le Male
Kokusunu da hiç beğenmedim. Bu kadar övgü aldığı için acep benim denediğim numunede mi bir sıkıntı var diye düşünüyorum.

Encre Noir
Abartıldığını düşünüyorum. Başımı ağrıttı.

Bois 1920 Dolce di Giorno
CN Homme’nin ikizi. Sevdim gibi. Ama başkası da sevmez gibi.

E Zegna İndien Spice
Tatlı ve güçlü. Bir daha asla almayacağım kokulardan biri. Tereyağlı, sütlü, baharatlı bir şey gibi, chai latte gibi kokuyor.

Guerlian LİDGE
Hem vintage hem yeni olanını denedim. Kokusunu en çok beğendiğim parfümlerden biri. Ne hikmetse bende hiç belli etmedi bu parfüm kendini. Güçlü bir alternatifi yada versiyonu olsa bu koku bana yeter.

Versace Dylan Blue
Bence hem koku güzelliği hem de performans olarak yeterli bir koku. İncir yaprağı ve sucul notalarla, değişmeden, uzun süre temiz bir koku olarak görevini yapıyor. En çok iltifat alan parfümüm bu oldu sanırım.

CK Contradiction
İlk aşkım, deli aşkım. Ne güzel, ne temiz bir koku. Annayake Undo Man’e benzetmişler fakat ben benzetemedim. Birazcık uzun ömürlü olsa üstüne yazlık koklamam.

Mancera Oud Lemon Mint
Çok sevdim. Performansı ortalamanın üstünde ve güzel bir koku. Nane limondan ziyade bademli bir parfüm. Fakat bu kadar sevmeme rağmen sıkıldım ve sattım.

Afnan Supremacy Silver
Sıradan.

TT Kirke
Benim dışımda pek beğenen olmadı. Meyve bombası. Meyveli şampuanlar gibi kokuyor. Uzun ömürlü ve yayılımı iyi.

ADG Profumo
Hep bir köşede olsun. Temiz, orta güçte ve herkesin seveceği bir koku.

Gucci İntense Oud
Oldukça erkeksi bir koku. Bendeki reformüle miydi bilmiyorum performansı zayıftı. Ancak koku güzelliği on nümero.

Jesus del Pozo Arabian Nights.
Gül, kekik ve ud ile açılıyor. İlk bölüm oldukça karanlık ama bu, kekiğin azalması ile kısa sürede geçiyor. Bu kısmı, bazen siyah zeytinlerin içinden çıkan acımış zeytinlerin tadına benzetiyorum. Sonra safran hissediliyor. Sonlara doğru sandal ve tefarik ekleniyor. Kısa sürede cilt kokusu haline geliyor. Herkesin sevebileceği bir koku değil.

Atkinsons Oud save the Queen
Çiçekli temiz bir ud kokusu. Orta performanslı. Çok güzel kokuyor.

Ferrari Essence Oud ve Trussardi Amber Oud
Orta performanslı ve birbirinin aynısı olan bu iki kokuyu tekrar almayı düşünmem.

Jovoy La Liturgie Des Heures
Oldukça uzun ömürlü fakat güzel kokmayan bir parfüm. Belki bir kilise için uygun ama bu kilise tütsüsü bence parfüm olabilecek bir şey değil.

Xerjoff Lira
Bisküvi gibi kokuyor. Bisküvi gibi kokmak istemem. Bu parfümü Xerjoof değil de CK üretse yerden yere vurulurdu.

Memo Paris Russian Leather
Yeşil ve zayıf bir koku. Güzel ama alacağım bir koku değil.

Hugo Boss Damask Oud
Baharatlı güzel bir oud ama performansı zayıf geldi.

Penhaligon Sartorial
Rive Gauche’un benzeri bir koku. Metalik bir hissiyatı ile Rive Gauche’tan ayrılıyor.

Frederic-Malle Carnal-Flower
Oldukça kadınsı çiçeklerle çok doğal bir koku. Çok güzel. Belki bir miktar, gece bileğime sıkmak için alırım.

Lubin Itasca.
Çok hoş ve naif bir vetiver. Güçlü değil gibi ama emin değilim... Yine de çok hoş. En beğendiğim kokulardan biri. Fiyatı makul olsa mutlaka şişeli bulundururdum.

Francesco Smalto Pour Homme
Klasik aromatik fujerlerde olduğu gibi keskin bir açılışla başlıyor. Kısa süre sonra sabunsuluk ve tatlılığın eklendiği hafif bir deri kokusu olarak yoluna devam ediyor. Kalıcılığını ve yayılımını ortanın altında buldum.

Jacomo Silences
Güzel bir koku. Erkek kullanımına uygun fakat tekrar almayı düşünmem.

Hanae Mori Him
Güzel bir koku. Erkeksi. Tarçınlı kokuları hep sevdim. Fiyatına göre fena sayılmaz.

Annayeke undo man
Sıradan, ne koktuğu belli olmayan bir parfüm.

Le Couvent des Minimes/Cologne of the Missions
Bir kolonyadan beklenmeyecek kadar parformanslı ve çok güzel bir vanilya kokusu. Sanırım üretimi durmuş.

Christian-Dior/Les-Creations-de-Monsieur-Dior-Dioressence
Açılışı çok kadınsı olmakla birlikte orta ve dip notaları çok güzel bir parfüm. Saf sardunya.

Habit Rouge Edt
Hatırlayamadığım bir koku.

Lanvin Arpege
Sıradan. Belki de benim kullandığımda bir problem vardır. Çünkü üstadların sevdiği bir koku.

Gress Home De Gress
Narenciye, deri, misk ve yeşil kokulu maskülen bir parfüm. Ben sevdim ama zamanın ruhuna ve hanımın kriterlerine uymuyor.

Vakit buldukça yazacağım.