L'Instant de Guerlain pour Homme EDP, Guerlain

Aryan

Aktif Üye
#1
guerlain edp.jpg

Guerlain’ın narenciyeli imza açılış kültürü üzerinden yükselen ama daha farklı modern bir yorumu gibi açılıyor. Buradaki sitrus cinsi meyvelerin kalın bir kokudan beklenmeyecek kadar sivri olması şaşırtırken bu kendinden emin, tavizsiz koku, ustaca hassas bir şekilde tasarlanmış hissiyatını veriyor.

Adeta üç boyutlu gibi tasarlanan bu kokuda, bulanık bir ekşi-acı-tatlı koku iticiliği yok. Tam karşımızda berrak bir şekilde duran sitrus cinsi meyveler, güneş altında kavrulmuş sıcak kabuklarıyla birlikte sulu içiyle çok canlı bir şekilde parlayarak bize göz kırpıyorlar. Baharatlar ile elemi reçinesinin baharatlı-tatlı sıcak bir şekilde çerçevelediği bir zeminde bu sitruslu açılışta patlayan anasonun kokuya farklı bir hava katmasından da bahsetmeden geçmemek gerek.

Parfümün şişesindeki losyon rengi gibi bu altın açılışı geride bırakıp turunçgiller düşüşe geçerken en çok yükselenlerden biri olarak paçuli hemen dikkat çekiyor. Paçulinin en yüksekten güçlü bir şekilde sahnede belirdiği bu zamanlar en topraksı hissedildiği bölüm.

Elemi reçinesinin ayrılırken bıraktığı duman, kakaonun gurme yöne eğilmeden verdiği koyu kontrast, diplerde titreşen siyah tonka gevrekliği, sandalın uyandırdığı odunsuluğun topraksı paçuli ile birlikteliğiyle bir an var ki, burası kokunun en karanlık bölümü; en gövdeli hissedildiği, en diri şekilde durduğu dakikalar…

Ardından dumansı hava azalmaya başlarken beyaz çiçeklerin, sandalın sütlü-kremsi nüansları ve baz bölümündeki tonka fasulyesi ile esen vanilya efektinin Guerlain’ın imza vanilyasına yedirilmesinin başlanmasıyla birleşerek koku yumuşuyor. Bir an kokudaki çay ile bu sütlü yönünün kesişiminden sütlü çay efekti alınır gibi oluyor.

Kakaoyu kokuda yenilebilir çikolata şeklinde duyumsamadım; kokuya lüks bir hava, farklı bir aura katacak bir şekilde ilk zamanlarda koyu kontrastlı, biraz da tozumsu tarzda, ardından da daha yumuşak sütlü yönün dibindeki tutmuş gevrek yönün havasından yükselen biraz karamelize tarzda odaya arada hafif bir şekilde sızarak belli belirsiz gidip gelen bir biçimde hissedebildim. Bana kalırsa gayet stilize ve ayarında bir kakao kullanımına sahip.

Dry-down bölümünde hissedilen ise biraz vanilyalı seyrelmiş paçuli, tonka, biraz da olsa sedir ile desteklenen zayıflamış sandal, belki birkaç kakao tanesi… En sonunda ise koku, dumansılığın dağılmış olduğu, halen biraz paçuli izlerine rastlanabilecek bulanık bir tatlılık ile tenden ayrılıyor.

Benim en sevdiğim modern Guerlain'lardan biri olan bu parfüm, genel olarak da modern Guerlain’lar arasında en fazla burunlarda iz bırakanlardan; parfüm dünyası içerisinde hatıra sayılır bir yeri olan ve en fazla konuşulan kokulardan biri, adeta bir fenomen.