Bugün Hangi Parfümü Kullandım?

asaid

Meşe Yosunu
nuit de noel ext. vnt.

lheure bleu'nun narkotik floral şipre yorumu gibi. karanfilsi sıcak kır çiçekleri, yosun-gül, bolca yağlı sandal-iris, çiğ menekşe-heliotrop.
 

asaid

Meşe Yosunu
Roolen daddy

Turp kokusuyla başlaması enteresan. Sonrası modern rafine bir karışım, metalik yağlı turplu şipre desem doğru olur mu bilemedim. Bir kaç kere denedim ama hala ismiyle bağlantı kuramıyorum. Belki uzak doğuda "babam böyle kokardı" dejavusu yaşayan vardır.
ajmal vetiver'deki bir akor da bana turp u anımsatmıştı eskilerde.
 

vagonlar

Moderator
Yönetici
Anat Fritz Tzora kullandım. Vetiver kullanımını beğedim. Kinski Kinski'nin kirinden arındırılmış versiyonu diyebiliriz. Narenciye ve vetiver ikilisine inceden rahatsız etmeyecek bir tütsü verilmiş, genel bağlamda rahatlatıcı bir koku.
 

asaid

Meşe Yosunu
yloud-yloud

kasvetli kirli çiğ ylang-nergis ve reçineli ud-deri. nuit de noel cinsi vintage pastoral temeli olmakla birlikte çoğu süsü alınmış l'heure exquise-musk khabib'i andıran bir reçine-çiçek ile modifiye edilmiş. kasvetli balmumsu tarafı Romanza tarzını da andırıyor, onun kadar çiğ değil fakat daha tatsız bir çiçeksi.
 

Pomak

Meşe Yosunu
moschino ph. vnt.

tatlı-ferah aromatik otsu, amber-yosun. bel ami familyasından ama otsu tarafında lavanta baskın ve daha ferah fujerimsi havada. azıcık ilginç sabunsu kirli bir tarafı var bazen burun gıdıklıyor. versace l'homme da benzer kirli doku çok önde, burada yine aromatik tatlılık ile dengeli. ferah otsu tarafta nisbeten Nicolai Amber Oud'unu da andırıyor ama daha doğal hisli bir ferahlık.
Hindistan cevizli tabandan gelen o yumuşak tatlılık ile benim yine çok sevdiğim Escada'nın Pour Homme'u ile benzeşiyorlar. Çıkış yılları hemen hemen aynı olsa da Moshinho Escada'ya nazaran daha eski kafa ve daha 80'ler kokmakta
 

vagonlar

Moderator
Yönetici
The Different Company Oriental Lounge kullandım. Gül çok yumuşak işlenmiş feminenlik yok. Tonka pudralığı ve amberin cılız tatlılığı ile son buluyor. Denediğim en zayıf amber parfümü olabilir.
 

Ustad

Dr Hobbit, omurga önemlidir Kardeşim.
Yönetici
şişesini düşündüğüm harika bir koku, umarım reformule olmamıştır. metal redux deneme fırsatınız oldu mu?
Sıvı rengi sarıydı. Belki bir değişiklik olabilir eskisini denemiştim ama aklımda değil maalesef. Yine de yeni bir koku olarak değerlendirecek olursam ben beğendim.
 

vagonlar

Moderator
Yönetici
Tom Ford Violet Blonde kullandım. İris pudralığı ve bol çiçeksi bir açılış hafif miskli reçineli bir kapanış. Geçişleri çok başarılı bol fazlı bence 30 üstüne yakışacak bir kadın parfümü.
 

asaid

Meşe Yosunu
santal sultan pp.

kremsi sandal yoğunluklu biberiye-sedir. çok basit hisli güzel bir odunsu. yine de orta-üst kalite bir mysore sandal'dan daha keyifli değil bana kalırsa. sandal neredeyse hangi karışıma eklenirse eklensin onu geliştiriyor ama sandal temalı bir koku için, bence zaten tek başına koku olarak (gücü dışında) mükemmel forma yakın olan bu hammaddeye eklenen çoğu aromatik burada olduğu gibi onu aşağı çekiyor.
 

vagonlar

Moderator
Yönetici
V Canto Mastin kullandım. Notalarla hissedilenin bu kadar farklı olduğu bir parfüm önceden denemedim. Açılışta böyle keskin menekşe gibi bir hissiyat alıyorum. Metalik floral kafada bir açılış. Akabinde temiz hissettirecek bir misk ve sanki bir yaprak koparmışsın da onun çiğ kokusu ortaya çıkmış gibi bir yeşil faz. Kötü bir parfüm değil ama açılışı herkese göre değil ve biraz kafa karıştırıcı. Orris harici açıklanan ambergris, oud ve safran notasını ben hiç alamadım notalara aldanıp alınacak parfüm değil.
 

vagonlar

Moderator
Yönetici
Shay & Blue Oud Alif kullandım. Oudların batılı yorumu diyebiliriz. Daha çok deri ve baharat hissedilir. Reçel kıvamında bir tatlılık var. Ortalama performansa sahip ve yorucu değil.
 

asaid

Meşe Yosunu
haxan

papatya-lavantalı taze-çiğ soğuk yeşil otlar, ıslak ve kirli mantar-topraklı orman zemini. pek animalik sayılmaz, azıcık kirliliği daha çok mantar hisli ve bitki sulu. tatlılığında balmumu dışında bazı strangers'ları anımsatan samanlı, sentetik miskli bir kısım var. nota skalasından beklenenden daha basit hisli yine de orijinal ve güzel bir aroması var. saydam yapısı kullanımını kolay kılsa bile seçtiği konsepte pek yakıştıramıyorum. zihnimde ıslak orman zemini cinsi bir temaya daha uygun ve kendine has aromasıyla bu alanın güzel örneklerinden biri. benzer tarzdaki diğer birkaç nitelikli çalışma: Mohragot, Nilubol, Sloth, Chypre Mousse, OSM 15, After the Flood.