Bugün Hangi Parfümü Kullandım?

vagonlar

Moderator
Yönetici
Yves Rocher Sel d'Azur kullandım. 2 saatlik hiç keskin olmayan kibar bir narenciye parfümü. Basit mi basit ama huzurlu bir kokusu var. Sadece aşırı zayıf bir parfüm 100ml şişe bir yazda bitebilir tazelemekten.
 

asaid

Meşe Yosunu
leather jardin

yumuşacık tatlı galbanum, yasemin ve yosun ile vintage çağrışımlı beyaz floral şipre iskeleti. Miss Dior cinsi ama galbanum'un acısı ve yeşilleri çok daha törpülü. pek bilinmese de bana en çok S.Nerval Panache'sini andırıyor. tatlı sakızlı yosun kısmında pek doğal hissettirmese de Soivohle Green Oakmoss'u ile de hayli benzer.
 
Jezebel

Sıcak günlere gidecek bir parfüm değil. Vanilya kullanımı sıcak günlerde çok ön plana çıkıyor. İçerdiği vanilya kalitesiz değil ama vanilya notasını sevmiyorum. Tüm bunlara rağmen en sevdiğim parfümlerden biri. Üst notalardan alt notalara geçerken biraz ısıya ihtiyaç duyuyor (çok soğuk günlerde elbise üzerinde kullanılmışsa bu süre çok uzuyor, bu açıdan çok farklı bir parfüm.) Üst nota için animalik kokuyor diyenleri anlayamadım. Ben içki notası algılıyorum. Bir kere alt notalara geçmeyi başardı mı olan oluyor. Alttan gelen belli belirsiz çikolata kokusu, kırmızı meyvelerle boyanmış vanilyayı destekliyor. Ama kırmızı meyve kokusu da çok farklı ve dolgun hissiyatlı. Meyve notası varmı ondan bile emin değilim. Parfümörü Ali Erkekli youtube söyleşisinde osmanthus notasından bahsediyor. Sanırım bunu sağlayan o bitki.
Tabi kişisel zevk meselesidir, ben bu parfüm bir kadına çok yakışacaktır görüşündeyim. İsmini hak eden bir parfüm.
 

vagonlar

Moderator
Yönetici
Mancera Wild Leather kullandım. Ağır bir parfüm. Özellikle odunsu yönü ve güçlü deri kullanımı parfümü çok koyu yapmış. Yine de menekşenin verdiği hafif pudralık karanlığın içinden doğan aydınlık misali parfümün katı havasını yumuşatmış. Gücü kuvveti klasik Mancera Montale kafasında yani yerinde.
 

vagonlar

Moderator
Yönetici
Olfactive Studio Woody Mood kullandım. Bence odun odun kokmuyor. Odunsu kısım daha çok deri ve reçinelerin altından kendini gösteriyor. Güçlü bir parfüm.
 
Ganymade

İlk kullandığımda anosmik kalmıştım. Sadece içeriğinde kullanılan sentetiklerin kokusunu alıyordum. Bu nasıl parfüm modundaydım. İşyerinde bir kadın iş arkadaşım "bu odada ferah, güzel bir şey kokuyor" dediğinde parfüme algılarımın kapalı olduğunu anlamıştım. Muhtemelen üzerinden bir yıldan fazla zaman geçti ve bugün tekrar kullandım. Parfümün kokusunu bugün alabiliyorum. Bois imperial benzerliğini de sonunda anladım. Yalnız parfümde biraz klorlu , ilaçlı su kokusuna benzer bir nüans var. Gözardı edemiyorum.
 

vagonlar

Moderator
Yönetici
Bond No.9 Dubai Black Sapphire kullandım. Daha doğrusu sıktım çok sürmeden yıkadım. Hayvansal yönü de olan benzoin destekli gül parfümü. Bal ve neroliyi işlerken işin ucu kaçarsa sert kirli bir hissiyata sebep olabiliyor bunda da o var bence. Hiç benlik değil.
 

asaid

Meşe Yosunu
sayat nova att.

koyu, yoğun tatlı ud-kayısı-vanilya ile temiz bir gourmand ud. özellikle rom, nergis ve laos udu umut vadedici duruyordu ama dengelenmesi gerek, çoğu hissedilmiyor. zaten yeterince tatlı olan neredeyse saf bir trat udunu daha da tatlandıran kayısı-vanilya ile güzel olsa da çok basit hisli.
 
Giardino bennesseri salaria

Sigilli ea' daki rahatsız edici nüanslardan ve sentetiklikten kurtulmuş versiyon. Yine de yeterince ferah değil. Deniz temalı parfümlerden çok bana şipre parfümleri hatırlatıyor. Zaten deniz demalı parfümleri sevmiyorum o yüzden bu parfüme ılımlı havadayım.
 

vagonlar

Moderator
Yönetici
Jacques Fath Curacao Bay kullandım. Kremsi bir citrus, sucul deniz notası ve ambergris ile harman olmuş bir parfüm. Yalnız benim tenimde ambergris fazla belirgin oldu. O tozlu tatlı hava citrusları aşıp geçmeseydi daha başarılı bulurdum.