Bugün Hangi Parfümü Kullandım?

Creed Virgin İsland Water
Koyul yeşil keten bir gömlek, bej rengi keten pantolon giydim böyle sahil kenarı kombinin üzerine sahil parfümü sıkılır diyerek Viw kullandım; ilk kokladığım günden(8 yıl önce) beri her zaman severek kullandığım nadir parfümlerden.
 
Noble Fig, Ferrari

Adından anlaşılacağı gibi bir incir parfümü, ama meyvesinden daha çok incir yaprağı üzerine bir koku.

Açılışı, incir yaprağının yeşili ve mandalinanın sivri olmayan sitruslu kokusuyla gerçekleşiyor. Üst notalardan mandalina ilerleyen bölümlerde etkisini kaybederken, incir yaprağı her daim kendini hissettiriyor.

Kokuda bir diğer dikkat çeken nota ada çayı. Açılışında dahi kolayca tespit edilebilecek kadar yüksek ve ayrıksı bir şekilde hissedilen ada çayı kokuya karakter katan en önemli notalardan biri. Buradaki ada çayı biraz tozlu, biraz da diğer nota ve dokunuşlarla birlikte deniz kenarı kumsallarını hatırlatacak tarzda kokuyor. İrisin hissedilebilirliği ise yukarıdaki notalara göre çok daha düşük.

Kalıcılığı ve yayılımı zayıf olan bu koku hızlı bir şekilde ten kokusuna dönüşürken baz bölümünde, açılışı ile orta bölümlerindeki kadar ilginç bir unsura rastlanmıyor. Misk ve paçuli ile temiz, klasik bir koku şeklinde tenden ayrılıyor.

Bana göre kokunun ilginç tarafı, sucul notalar kullanılmadan deniz kenarı ruhunu biraz da olsa yansıtabilmesi. Kokuda pek tuz hissedemesem de az miktarda kullanıldığı yönünde şüphelerim de yok değil.

Parfümün en güzel tarafı ise fiyatı… Ana koku trendlerine kapılmayan, farklı ama uygun fiyatlı bir yaz parfümü arayanlar için güzel bir alternatif. Ama fiyatını bir kenara bırakarak fiyattan bağımsız konuşmak gerekir ise; daha performanslı ve daha güzel incir kokuları bulunabilir...

ferrari noble fig.jpg